Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka polega na wszczęciu postępowania sądowego, które podejmowane jest na wniosek dłużnika. Osoba, która stała się trwale niewypłacalna, a posiada zaciągnięte zobowiązania u wierzycieli, może starać się o oddłużenie. Podstawowymi warunkami, aby ogłosić upadłość konsumencką przez osobę fizyczną, jest nieprowadzenie przez nią działalności gospodarczej, a także niepozostawanie wspólnikiem w osobowej spółce handlowej.

Na czym polega upadłość konsumencka osób fizycznych? Celem upadłości konsumenckiej jest umorzenie części lub całości zadłużenia konsumenta oraz windykacja środków na poczet spłaty należności wierzycieli poprzez likwidację (zbycie) majątku osoby prywatnej.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Obecnie upadłość konsumencka osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zostaje ogłoszona przez sąd, wyłącznie w sytuacji, kiedy konsument jest całkowicie niewypłacalny (np. nie ma możliwości regulowania zobowiązań z powodu zbyt niskiego wynagrodzenia, a także konieczności utrzymywania rodziny) jak również gdy zadłużenie powstało z przyczyn losowych bez umyślnego działania dłużnika na szkodę wierzycieli. Na czym jeszcze polega upadłość konsumencka?

W postępowaniu upadłościowym sąd uznaje majątek osoby prywatnej za "masę upadłości", którą zarządza wyznaczony przez niego syndyk. Dokonuje on inwentaryzacji, wyceny i sprzedaży majątku w celu odzyskania pieniędzy i spłaty zobowiązań zadłużonego konsumenta.

Nowa upadłość konsumencka w 2020 w Polsce

W dniu 24.03.2020r. wprowadzono zmiany w ustawie o prawie upadłościowym, które mają pomóc konsumentom uratować się od długów. Do tej pory sąd nie uwzględniał wniosku, w sytuacji, kiedy dłużnik sam doprowadził do powstania lub zwiększenia wysokości zadłużenia – umyślnie lub wskutek swojego rażącego niedbalstwa. Natomiast obecnie zapis ten został zniesiony. Zadaniem dłużnika jest wyłącznie wykazanie niewypłacalności. Natomiast przyczyna niewypłacalności będzie weryfikowana dopiero na etapie ustalania planu spłaty (czyli na etapie właściwego postępowania upadłościowego).

Cała procedura kontaktu z wierzycielami została również uproszczona, a korzystną zmianą dla konsumentów jest również możliwość pominięcia etapu likwidacji majątku – co do osób, które go nie posiadają. Bankructwo konsumenckie w takiej odsłonie jest znacznie korzystniejsze i szybsze niż w świetle dotychczasowych przepisów.