Ile trwa sprawa o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

  • Ile trwa sprawa o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

    Ile trwa sprawa o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

    Postępowanie, którego efektem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to dość skomplikowana procedura prawna. Trudno określić przeciętny czas, w jakim sąd wydaje ostateczne orzeczenie stwierdzające bankructwo konsumenckie, gdyż przepisy nie określają tego precyzyjnie, a każda sprawa może mieć indywidualny charakter i stopień skomplikowania. Sprawdź, jak przebiegają poszczególne etapy postępowania upadłościowego.

    Jak długo trwa postępowanie o bankructwo konsumenckie osoby fizycznej?

    Wpływ na to, jak długo trwać będzie postępowanie upadłościowe, ma wiele czynników. Prawo określa jedynie maksymalny czas trwania takiego procesu – wynoszący 5 lat. W większości przypadków nie trzeba oczekiwać tak długo. Czas trwania poszczególnych etapów w postępowaniu o upadłość konsumencką może zależeć m.in. od:

    • rodzaju posiadanych przez dłużnika zobowiązań,
    • prawidłowości sporządzenia wniosku i niezbędnych dokumentów,
    • jakości współpracy pomiędzy syndykiem a osobą wnioskującą o upadłość,
    • liczby i rodzaju wierzycieli,
    • wysokości zadłużenia,
    • możliwości ustalenia składników masy upadłościowej.

    Wniosek o upadłość konsumencką, a orzeczenie sądu – ile trzeba czekać?

    W większości przypadków średni czas na jego rozpatrzenie wynosi 2-3 tygodnie od momentu złożenia dokumentów. Do tego należy doliczyć oczekiwanie potrzebne na rozpatrzenie wniosku, co zazwyczaj wydłuża postępowanie nawet do 2-3 miesięcy.

    Ile trwa okres spłaty zobowiązań?

    Po orzeczeniu upadłości ustanawiany jest syndyk masy upadłościowej, którego zadaniem jest ustalenie i zbycie ewentualnego majątku upadłego dłużnika, celem zaspokojenia wierzycieli. Proces ten może trwać nawet do 1,5 roku, w zależności od sytuacji majątkowej dłużnika oraz ewentualnych trudności w ustaleniu i zbyciu składników masy upadłościowej.

    Kolejnym etapem jest sporządzenie planu spłaty i ustalenie przez sąd kwoty comiesięcznej spłaty, jaką dłużnik obowiązany jest przekazywać na konto swoich wierzycieli. Realizacja spłat może odbywać się w systemie 12-, 24-, lub 36-miesięcznym. Jeśli wszystkie spłaty zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem, sąd wydaje orzeczenie o oddłużeniu, co skutkuje umorzeniem pozostałych długów.

    Podsumowanie

    Jak widać, okres od złożenia wniosku o upadłość konsumencką do całkowitego oddłużenia, może trwać nawet kilka lat. Nie zawsze jest to regułą i w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika, skali jego zadłużenia, liczby wierzycieli oraz od tego, jak wygląda jego współpraca z organami prowadzącymi postępowanie upadłościowe. Warto o tym pamiętać.