Jak ogłosić upadłość konsumencką?

  • Jak ogłosić upadłość konsumencką?

    Jak ogłosić upadłość konsumencką?

    Nagła utrata pracy, redukcja etatu, choroba własna lub bliskiej osoby – wiele nieprzewidzianych życiowych sytuacji wpływa na płynność finansową. Cześć z nich powoduje, że wiele osób nie jest w stanie spłacać dalej swoich zobowiązań. Wówczas wierzyciele próbują dochodzić swoich należności poprzez firmy windykacyjne i komorników. Szansą na wydostanie się ze spirali zadłużenia jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sprawdź, kto ma na to szansę i jak ogłosić bankructwo zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce.

    Co to jest upadłość konsumencka?

    Poprzez upadłość konsumencką osoby fizycznej uważa się sytuację, w której nie można już regulować zaciągniętych zobowiązań. Przy czym niemożność ta nie wynika ze złej woli, ale jest skutkiem losowych zdarzeń i błędnych decyzji finansowych. Upadły dłużnik nie jest w stanie zaspokoić roszczeń swoich wierzycieli, co zostaje potwierdzone przez sąd odpowiednim orzeczeniem.

    Taka osoba nie musi już spłacać swojego zadłużenia, jeśli udowodni, że nie posiada żadnego majątku, z którego dałoby się zaspokoić roszczenia wierzycieli. Z kolei bankructwo konsumenckie byłego przedsiębiorcy to orzeczona sądownie upadłość osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że w przypadku jednoosobowych firm, ich właściciele za zobowiązania przedsiębiorstwa odpowiadają także swoim prywatnym majątkiem.

    Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

    Obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają na ogłoszenie upadłości konsumenckiej każdej osobie, która ze względu na trudną sytuację materialną i finansową, nie jest w stanie spłacać swoich długów. Wówczas trzeba wykazać, że trudny stan nie został wywołany celowo, a na skutek np.:

    • oszustwa,
    • wyłudzenia kredytów,
    • braku dostępności do wezwań do zapłaty.

    Szansę na ogłoszenie upadłości konsumenckiej osób fizycznych i przedsiębiorców zwiększa udokumentowanie faktu, że mimo najszczerszych starań i chęci, dłużnik nie jest w stanie spłacić tak ogromnego zobowiązania. Najlepiej do wniosku o upadłość konsumencką dołączyć dokumenty potwierdzające dobre intencje dłużnika. Mogą być to:
    • dowody na spłatę części zadłużenia,
    • oficjalne pisma,
    • notatki z prośbą o wydłużenie terminu,
    • czy informujące wierzyciela o pogorszeniu sytuacji finansowej.

    Bankructwo konsumenckie w Polsce – krok po kroku

    Procedura upadłościowa rozpoczyna się od złożenia wniosku o upadłość konsumencką w sądzie stosownym do miejsca zamieszkania dłużnika. Opłata za składany wniosek wynosi 30 zł. Załączyć należy również dokumenty potwierdzające sytuację materialną, np.:

    • umowę o pracę,
    • pismo o zmniejszeniu wymiaru zatrudnienia,
    • wyciąg z banku dokumentujący wysokość wynagrodzenia,
    • koszty utrzymania, leczenia,
    • a także rachunki, bilety oraz wszelkie inne dokumenty, które potwierdzają trudną kondycję finansową.

    Sąd weryfikuje wniosek pod kątem formalnym i merytorycznym – albo go zaakceptuje, albo odrzuci, uznając za niewiarygodny. W toku postępowania sąd może orzec niewypłacalność dłużnika i ogłasza bankructwo konsumenckie. Następnie ustalany jest plan spłaty zadłużenia, np. z licytacji majątku.