Jak uniknąć upadłości konsumenckiej? Sprawdź porady ekspertów

  • Jak uniknąć upadłości konsumenckiej? Sprawdź porady ekspertów

    Jak uniknąć upadłości konsumenckiej? Sprawdź porady ekspertów

    Nowe przepisy dotyczące ogłaszania upadłości konsumenckiej znacznie ułatwiły starania dłużników o formalne uznanie ich bankructwa, pozwalającego uwolnić się od wierzycieli domagających się spłaty zaległych długów. Nie każdy ma jednak szansę na skorzystanie z instytucji upadłości konsumenckiej, gdyż w toku postępowania sąd szczegółowo weryfikuje powody, dla których dłużnik stał się niewypłacalny. Jak uniknąć upadłości konsumenckiej? Sprawdź porady ekspertów.

    Dla kogo jest upadłość konsumencka?

    Osoby, które znalazły się w sytuacji absolutnie kryzysowej i nie są w stanie dalej spłacać swoich zobowiązań, mogą ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Instytucja ta dostępna jest zarówno dla osoby prywatnej, jak i przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Bankructwo konsumenckie nie jest jednak przyznawane każdemu, kogo nie stać na spłatę długów.

    W toku postępowania należy wykazać, że upadłość jest skutkiem nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak: choroba, czy śmierć bliskiej osoby. Pociągają one za sobą konieczność rezygnacji z pracy zarobkowej. Przez to często brakuje możliwości dalszej spłaty zobowiązań, nawet pomimo podejmowania konkretnych działań prowadzących do poprawy sytuacji materialnej. Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że nie mają szansy na ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnicy, którzy świadomie zaciągali zobowiązania, nie mając zamiaru ich regulować. Do tego grona zalicza się również osoby, które przez swoją rażącą niegospodarność znalazły się w kryzysowej sytuacji.

    Negocjacje z wierzycielami zamiast upadłości konsumenckiej

    Niezależnie od tego, czy chodzi o wezwanie do zapłaty zaległych zobowiązań, czy o zawiadomienie o wszczęciu egzekucji od komornika, zawsze należy próbować porozumieć się z wierzycielem. To on jest faktycznym dysponentem zadłużenia i to od niego zależy, czy pójdzie z nami na ugodę. Odpowiednio prowadzone negocjacje pozwalają często rozłożyć dług na korzystne raty lub wypracować inny rodzaj kompromisu. Brak jakiejkolwiek chęci dogadania się z wierzycielem, z pewnością nie poprawi i tak już trudnej sytuacji dłużnika.

    Kredyty i pożyczki dla zadłużonych

    Wiele osób decyduje się na konsolidację swoich kredytów i zobowiązań, biorąc pożyczki na spłatę zadłużenia. Przy tego rodzaju produktach finansowych należy zachowywać szczególną ostrożność. Trzeba wybrać te, które faktycznie pozwolą pozyskać środki na spłatę długu i nie obciążą naszego budżetu przez wysokie odsetki i koszty dodatkowe.

    Jak widać, upadłość konsumencka nie jest jedynym sposobem na skuteczne oddłużanie osoby fizycznej, czy byłego przedsiębiorcy. Warto próbować osiągnięcia porozumienia innymi metodami, a bankructwo konsumenckie traktować jako ostateczność.