Upadłość konsumencka – jakie zmiany czekają na Polaków od 2020 roku?

  • Upadłość konsumencka – jakie zmiany czekają na Polaków od 2020 roku?

    Upadłość konsumencka – jakie zmiany czekają na Polaków od 2020 roku?

    Rząd zapowiada kolejne zmiany w prawie upadłościowym. Od 2020 roku ogłoszenie upadłości konsumenckiej osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą ma być jeszcze łatwiejsze. Sprawdź, co zmieni się w przepisach i zobacz, kto będzie miał szansę na ogłoszenie bankructwa konsumenckiego.

    Stopniowa liberalizacja przepisów upadłościowych w ostatnich latach spowodowała, że bankructwo konsumenckie stało się dla wielu osób szansą na skuteczne oddłużenie. Postępowanie upadłościowe w ok. 50% przypadków kończy się pozytywną decyzją sądu, a od 2015 roku korzystną decyzję otrzymało już blisko 20 tysięcy dłużników. 2020, zdaniem ekspertów, będzie rekordowy, pod względem liczby orzeczonych upadłości. Wszystko za sprawą kolejnych uproszczeń w przepisach, mających na celu usprawnienie postępowań, nierzadko trwających przez wiele lat.

    Co zmieni się w przepisach o upadłość konsumencką?

    Przeterminowane długi Polaków łącznie sięgają sumy 2 miliardów złotych. Problem ze spłacaniem zaciągniętych zobowiązań ma ponad 2 miliony naszych rodaków. Stąd kolejne inicjatywy legislacyjne mające ułatwić skuteczne i zgodne z prawem oddłużanie osób prywatnych oraz byłych przedsiębiorców.

    Koniec z odrzucaniem wniosków o upadłość na skutek rażącego niedbalstwa dłużnika?

    Podstawową zamianą w przepisach ma być skrócenie czasu trwania postępowań upadłościowych. W sytuacji, gdy zadłużenie nie nastąpiło z winy konsumenta, cały proces ma trwać znacznie krócej niż dotychczas. Sprzyjać ma temu m.in. odstąpienie przez sąd od zbadania, czy zadłużenie nie powstało na skutek tzw. rażącego niedbalstwa. W przeszłości zdarzało się, że sam fakt zaciągnięcia zobowiązania (np. wzięcie pożyczki) sąd traktował jako umyślne i niegospodarnie działanie. Przekreślało to szanse dłużnika na pozytywne orzeczenie.

    7 lat na zaspokojenie wierzycieli w ramach planu spłaty zadłużenia

    Wydłużony ma za to zostać okres realizacji ustalonego przez syndyka planu zaspokojenia wierzycieli. Do tej pory oddłużanie mógł trwać do 36 miesięcy. Według nowych przepisów, jeśli dłużnik przyczynił się do wzrostu zadłużenia swoją postawą, plan spłaty może zostać rozłożony nawet na 7 lat.

    Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

    Kolejną zmianą ma być utworzenie Krajowego Rejestru Zadłużonych do końca 2020 roku. Według planów Ministerstwa Sprawiedliwości ma on ułatwić i przyspieszyć prowadzenie postępowań upadłościowych, w tym właśnie ubieganie się o ogłoszenie bankructwa konsumenckiego osób prywatnych. Dzięki temu wnioskodawca oraz podmiot orzekający mają szybciej przechodzić przez kolejne etapy postępowania upadłościowego.

    Podsumowanie

    Zmiany nie muszą być trudne, jeśli zaufa się profesjonalistom. W przypadku upadłości konsumenckiej warto wybrać doświadczoną kancelarię, która pomoże Ci we wszelkich formalnościach.