Upadłość konsumencka – 3 największe mity

  • Upadłość konsumencka – 3 największe mity

    Upadłość konsumencka – 3 największe mity

    Od dłuższego już czasu osoby prywatne mają większą swobodę w ogłaszaniu swojej upadłości. Latami jednak był to swoisty temat tabu, przez co powstawały różne mity związane z tym procesem. Zakorzeniły się one niestety tak mocno w świadomości, że nadal funkcjonują na terenie Polski. Jakie to mity?

    Mit 1: Brak majątku uniemożliwia ogłoszenie upadłości konsumenckiej

    Jest to absolutna nieprawda. Zgodnie z obecnymi przepisami warunki, jakie musi spełnić osoba prywatna, nic nie mówią o samym majątku. Z pewnością jego posiadanie może ułatwić sam proces wychodzenia z długów, ale nie zamyka drogi do ogłoszenia niewypłacalności. Jeśli dłużnik w Polsce faktycznie nie ma żadnego majątku, to wszystkie koszty związane z całym postępowaniem czasowo przejmuje na siebie Skarb Państwa.

     

    Mit w dużej mierze narósł w związku z ogłaszaniem niewypłacalności przez przedsiębiorców. Tutaj faktycznie brak majątku jest problemem i sąd nierzadko oddala wniosek, jeśli upadająca firma po prostu nic już nie ma.

    Mit 2: Ogłaszając swoją niewypłacalność, zostanę bez dachu nad głową

    Decyzję taką na pewno podejmuje się wtedy, gdy długi zwyczajnie nas przerastają. Nie możemy pozbyć się komorników oraz wierzycieli pukających do naszych drzwi. Posiadanie mieszkania na pewno będzie największą kartą przetargową przy wychodzeniu z długów. Zdecydowanie jednak nie oznacza to, że upadłość konsumencka skończy się eksmisją na bruk.

     

    W przypadku sprzedaży mieszkania przez syndyka i wypłacenie konsument otrzymuje równowartość od 12 do 24 kolejnych czynszów na wynajem mieszkania (kwoty te ustalane są na podstawie średniej ceny wynajmu mieszkania w regionie zamieszkania dłużnika);

     

    Warto dodać, że nierzadko konsumenci nie stracą swoich samochodów. Będzie tak na przykład w sytuacji, gdy pojazd jest dla dłużnika podstawowym narzędziem jego pracy.

    Mit 3: Złożenie wniosku o niewypłacalność na terenie Polski wstrzymuje egzekucje komornicze

    Niestety nie jest to prawdą. Mamy świadomość tego, że czasem nie można już wytrzymać wiecznych telefonów od komorników. Trzeba jednak uzbroić się w trochę cierpliwości, gdyż samo złożenie wniosku to za mało. Wstrzymanie windykacji następuje bowiem dopiero z dniem pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez sąd.

    Co to jest upadłość konsumencka? Nie daj się zwieźć mitom!

    Mitów tego typu jest naprawdę wiele i często mocno zakłamują one rzeczywistość. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, co to jest procedura ogłaszania niewypłacalności, najlepiej zgłoś się do specjalistów. Doświadczone kancelarie oferują nie tylko doradztwo, ale także kompleksową pomocą w wychodzeniu z zadłużenia.