Upadłość konsumencka a komornik – co trzeba wiedzieć?

  • Upadłość konsumencka a komornik – co trzeba wiedzieć?

    Upadłość konsumencka a komornik – co trzeba wiedzieć?

    Na czym polega upadłość konsumencka – porady

    Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to często jedyny sposób na uwolnienie się od długów i rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Czy jednak taka opcja dotyczy również osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą? Co w sytuacji, gdy z racji długów mamy już zajęcia komornicze i o czym trzeba pamiętać, chcąc skorzystać z tej opcji? Odpowiedzi na te pytania i wartościowe porady znajdują się w dalszej części artykułu.

    Prowadzenie działalności gospodarczej, a ogłoszenie upadłości konsumenckiej

    Przepisy są obecnie dużo mniej restrykcyjne i dłużnikom, szczególnie osobom fizycznym, które prowadziły działalność gospodarczą, o wiele łatwiej ubiegać się o upadłość konsumencką. Niestety nadal prowadzenie własnej firmy stanowi poważną barierę przy ogłaszaniu tego stanu. Nie zamyka to drogi całkowicie, ale znacząco wydłuża cały proces.

     

    Wielu osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, wydaje się, że wystarczy tylko zawiesić własny biznes i następnie ogłosić upadłość. Natomiast zawieszenie działalności gospodarczej nie jest czasowym jej zaprzestaniem, ale jej ograniczeniem. Należy przyjąć, że w czasie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej osoba fizyczna – przedsiębiorca nie posiada statusu konsumenckiej zdolności upadłościowej. Aby skorzystać z możliwości oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej, należy złożyć odpowiedni wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy, a następnie dopiero wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenta.

    Komornik zajął już majątek – czy to będzie przeszkodą?

    Pukający do drzwi wierzyciele oraz komornicy na głowie to problemy, które mogą złamać nawet najsilniejsze psychicznie osoby. Upadłość konsumencka to najlepszy sposób na ich rozwiązanie i nie trzeba tutaj przejmować się tym, że w momencie składania wniosku do sądu komornik już zajął majątek.

     

    Zgodnie z prawem, jeśli sąd uzna osobę za niewypłacalną, z dniem ogłoszenia tej decyzji postępowania egzekucyjne są umarzane. Oznacza to więc, że:

     

    1. wszystkie wszczęte przez komornika przed decyzją sądu egzekucje zostają wstrzymane;
    2. komornik od dnia ogłoszenia niewypłacalności nie może rozpoczynać nowych postępowań egzekucyjnych;
    3. cały majątek dłużnika jest od tego dnia zarządzany przez syndyka.

    Dobrze się przygotuj, składając wniosek

    Obecnie ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest stosunkowo proste. Nie można jednak bagatelizować kwestii związanych z przygotowaniem wniosku składanego do sądu. Należy wypełniać go rzetelnie, przygotowując wcześniej wszystkie potrzebne dokumenty.

    Warto skorzystać z porad specjalistów przy ogłaszaniu upadłości

    Znajomość przepisów prawa, przygotowanie odpowiednich dokumentów oraz odpowiednie wypełnienie wniosków. To priorytetowe kwestie związane z ogłaszaniem niewypłacalności. Z tego powodu naprawdę warto skorzystać z porad specjalistów. Profesjonalna kancelaria podpowie, jak należy wypełnić taki wniosek, na czym polega proces i zadba o to, aby wszystko przebiegło sprawnie.