Upadłość konsumencka małżonka a rozdzielność i wspólność majątkowa

  • Upadłość konsumencka małżonka a rozdzielność i wspólność majątkowa

    Upadłość konsumencka małżonka a rozdzielność i wspólność majątkowa

    Aby uniknąć egzekucji z własnego majątku, małżonek osoby składającej wniosek o upadłość konsumencką może skorzystać z rozdzielności majątkowej. Instytucja ta stanowi swoiste zabezpieczenie przed zajęciem mienia współmałżonka i włączeniem go do masy upadłościowej. Aby jednak móc powołać się na rozdzielność majątkową, muszą zostać spełnione istotne warunki, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

    Wspólność majątkowa, a zobowiązania małżonków

    Z chwilą zawarcia małżeństwa, pomiędzy małżonkami rozpoczyna się wspólność majątkowa (o ile obie strony nie zdecydowały się spisać stosownej umowy rozdzielności jeszcze przed ślubem). W sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków zaciągnie zobowiązanie, którego nie jest w stanie spłacić, czego konsekwencją będzie jego upadłość konsumencka, wspólny majątek może zostać zajęty przez syndyka i być włączony w poczet masy upadłościowej.

    Rozdzielność majątkowa, a upadłość konsumencka osoby prywatnej

    Rozdzielność majątkowa zabezpiecza majątek drugiej strony przed zajęciem przez syndyka, pod warunkiem, że stosowna umowa w formie aktu notarialnego została zawarta nie krócej niż na 2 lata przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką. Umowa rozdzielności podpisana później (np. na krótko przed złożeniem wniosku o upadłość) nie może być uznana za wiążącą, więc mienie obu małżonków będzie mogło zostać zaliczone na poczet masy upadłości.

    Rozdzielność majątkowa – orzeczenie sądu

    Rozdzielność majątkową może również ogłosić sąd, na skutek stosownego orzeczenia. W takim przypadku orzeczenie powinno zostać wydane na minimum rok przed złożeniem wniosku o bankructwo konsumenckie osoby fizycznej. Co ważne, orzeczenie sądu w sprawie rozdzielności majątkowej może być konsekwencją np. rozwodu, ubezwłasnowolnienia jednej ze stron czy separacji, ale również na wniosek złożony przez któregoś ze współmałżonków.

    Podsumowując:

    • ustanowienie rozdzielności majątkowej może zabezpieczyć majątek współmałżonka przed zajęciem przez syndyka,
    • może ona mieć formę umowy między małżonkami lub zostać orzeczona przez sąd,
    • rozdzielność majątkowa będzie skutkować, o ile została zawarta nie później niż na 2 lata przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką,
    • w przypadku ogłoszenia rozdzielności przez sąd będzie ona skutkować, o ile orzeczenie zostało wydane nie później niż 1 rok przed złożeniem wniosku o upadłość,
    • ogłoszenie rozdzielczości majątkowej na krótko przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej może rodzić podejrzenia w zakresie utrudniania zaspokojenia wierzycieli.